GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Fat 10862481
*
nr 1086 2481
Fat
Rörstrand, Majolika, diameter: 30 cm
Utrop:
500 kr
Såld:
300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 30 januari 2017
kl 18:21:21
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
30/1 18:14:59
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fat keramik majolika rörstrand skandinavien sverige
-
2062 Fat
Ulla Forsell (f. 1944), Sverige. Konstglas, Signer..//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:21
-
4176 Skålfat
Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. "Karneval", Gu..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 20:23
-
4097 Urna
+ fat, 2 delar, Asien, 1900-tal, glaserad stengods..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:17
*
Fat
nr 1086 2481
Fat
Rörstrand, Majolika, diameter: 30 cm
Utrop: | 500 kr |
---|---|
Såld: | 300 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 30 januari 2017 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
30/1 18:14:59 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fat keramik majolika rörstrand skandinavien sverige
-
2062 Fat
Ulla Forsell (f. 1944), Sverige. Konstglas, Signer..//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:21 -
4176 Skålfat
Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. "Karneval", Gu..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 20:23 -
4097 Urna
+ fat, 2 delar, Asien, 1900-tal, glaserad stengods..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:17